Sälja Rolex på auktion
Har man en finare klocka som skall säljas på auktion och vill nå ett rekordpris så kan det vara klokt att se över klockan och åtgärda eventuella skador.
Denna fina rolexklocka hade jag glädjen av att ha i mina händer och åtgärda det som behövdes för att ge säljaren ett riktigt gott auktionsresultat. Här kan ni se Rolex klockarmbandet före och efter renovering.
Utropspriset på auktionen var 185.000,- och den klubbades till 330.000,-
Rolexklocka – bedömning av skick inför auktion
Kan man få bättre betyg på en renovering av en Rolexklocka? Helheten blev 8 poäng av 10 möjliga. När jag ser över en klocka och åtgärdar skador så är jag väldigt försiktig så att den inte renoveras sönder. Till min hjälp har jag över 40 års yrkeskunskap som guldsmed, bra verktygsutrustning samt inte minst lasersvetsen.
Med hjälp av lasersvets går det få bort hackmärken och djupare repor.
Vi tar endast emot bokade besök. Har ni funderingar på om jag kan hjälpa Er med skador eller skönhetsfel på Rolexklockan, börja med att skicka ett sms till 070-7762600 med bra bilder av klockan/klockbandet, alternativt maila till anders@fors.org.
Jag återkommer sen med ett första utlåtande om vad jag tror det finns för möjligheter att åtgärda Er Rolex.
Med vänlig hälsning
Anders Fors
Guldsmed
Etabl. 1977